Taktické cvičení

Ve čtvrtek 19. září 2013 se naše zásahová jednotka zúčastnila taktického cvičení které se konalo v lokalitě tzv. ,,Čertovka“ směrem od Klatov na Ostřetice. Námětem cvičení byla dopravní nehoda autobusu s velkým počtem zraněných osob. Jednalo se o několik případů lehkých, středně těžkých, těžkých zranění a dva případy úmrtí. Cvičení bylo velice důkladně připravené. Například zranění figurantů nebyla od reálných zranění k rozpoznání.

Prvotní zásah a vyproštění osob z havarovaného autobusu zde provedla jednotka HZS ze stanice Klatovy, spolu se záchrannou službou Klatovy a Klatovskou policií. S obvyklou prodlevou se na místo dostavili dobrovolné hasičské jednotky. V tomto případě SDH Klatovy a SDH Luby.
Naše zásahová jednotka vyjížděla k nehodě s vozidly Tatra CAS 20 6×6  a Volkswagen Transporter. Našim úkolem bylo pomáhat s přenášením osob z havarovaného autobusu na triáž, kde jsme je předávali lékařům. Ti si zraněné třídili podle vážnosti zranění. Mezitím konala svou práci i policie, která se snažila všechny osoby identifikovat. Druhá část našeho úkolu spočívala v přenášení osob z triáže do stanu nouzového přežití či do sanitních vozů nebo vrtulníku, a v odvozu lehce zraněných osob našim Volkswagenem do klatovské nemocnice. Kolegové z SDH Luby měli za úkol postavit stan pro nouzové přežití a poté přenášet zraněné a být při ruce zdravotníkům, stejně jako naše jednotka.

Cvičení se zúčastnila i letecká záchranná služba, která transportovala některé těžce zraněné osoby do fakultní nemocnice v Plzni.
Figuranti byli složeni ze studentek střední zdravotnické školy v Klatovech a hasičů z požární stanice Klatovy, kteří zrovna nebyli ve službě. Na průběh cvičení dohlíželo několik rozhodčích, kteří si pečlivě zaznamenávali postupy jednotlivých složek.

Po skončení cvičení se konalo předběžné hodnocení, které však větší část naší zásahové jednotky již neslyšela. Musela totiž odjet k požáru nákladního automobilu.

Velký dík patří lidem, kteří toto cvičení připravovali a velký obdiv patří maskérům, kteří se postarali o autenticky vypadající zranění osob. Cvičení bylo pro naši jednotku velice zajímavé a poučné.

 

 

RubrikyNezařazené