130. let Komárovského sboru

V sobotu 6. května se náš sbor, stejně jako před pěti lety, zúčastnil oslav výročí založení sboru dobrovolných hasičů Opava – Komárov. Někdo si teď možná říká, jak se náš sbor dostal až k Opavě. Tak na vysvětlení: Mezi našimi sbory je vazba od roku 1949, kdy válkou oslabené Slezsko potřebovalo pomoci. Náš sbor tehdy uspořádal sbírku a ve zmíněném roce hasičům do Komárova dovezl přívěs s motorovou stříkačkou a příslušenstvím. Tehdy začala společná družba, která byla na čas zapomenuta, ale díky starostovi tamního sboru byla po letech opět vzpomenuta a obnovena.

Nyní zpět do roku 2023. Abychom přispěli exponátem na páteční výstavě historické i současné techniky a zároveň reprezentovali naše město i náš sbor, dovezli jsme do Komárova naši chloubu – parní stříkačku. Jen pro zajímavost, cesta naší Avií, která na kontejneru vezla parní stříkačku, byla dlouhá něco přes 500 kilometrů a trvala nám 8 hodin. Během této cesty jsme stačili jednu zastávku na občerstvení a jednu zastávku na opravu defektu zadního kola.

S historickou parní stříkačkou jsme v Komárově nebyli sami. Svou krasavici zde předvedli i kolegové hasiči, kamarádi ze sboru dobrovolných hasičů Hradec nad Moravicí. Historická část výstavy nebyla ochuzena ani o stříkačku ruční, která patří místnímu sboru.
Vystavena byla také současná moderní technika. Zde se prezentoval Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České Republiky z dislokace Hlučín, Hasičský záchranný sbor podniku Teva Czech Industries s.r.o. a v neposlední řadě jednotka sboru dobrovolných hasičů Opava – Komárov.

Druhý den vyvrcholily oslavy Komárovského sboru slavnostním průvodem, mší v kostele a výroční schůzí sboru, které se zúčastnilo spoustu vzácných hostů. Na programu bylo, mimo jiné, předání čestných uznání, medailí a věrnostních stužek členům sboru, dekorování praporu stuhami a předání darů hostům. Následovalo občerstvení, přátelské posezení a volná zábava.

Na oslavách se nám velice líbilo a díky tamním přátelům jsme se zde cítili jako doma.
Ale přeci jen, doma je doma, proto jsme se v neděli loučili.

Děkujeme za pozvání a těšíme se na další shledání.
Moc si vážíme toho a jsme rádi, že na druhé straně republiky máme takové přátele.